Psychoterapia jest niezwykle złożoną nauką, czerpiącą zarówno z medycyny i psychologii jak i z filozofii. Z kolei psychoterapeuta to osoba, która za pomocą dostępnych narzędzi stara się jak najlepiej pomóc pacjentowi, który zgłasza się do niego o pomoc. Nie jest to jednak praca jednostronna a wysiłek obu stron: psychoterapeuty i pacjenta, który również musi się starać swoje problemy rozwiązać.
Psychoterapia indywidualna w Łodzi – wyjątkowe wsparcie dla potrzebujących
W psychoterapii indywidualnej praca odbywa się w systemie 1:1 a pacjenta i psychoterapeutę łączy zawsze specjalny kontrakt, dzięki któremu możliwe jest ustalenie przebiegu procesu psychoterapii, jej celów i priorytetów. To dzięki tym ustaleniom psychoterapeuta jest w stanie dobrać odpowiednie metody działania, a także oszacować czas trwania całego procesu terapeutycznego.
Psychoterapia indywidualna daje możliwość pełnego skupienia się na pacjencie, który pozostaje w centrum zainteresowania psychoterapeuty, wraz ze swoimi uczuciami, przeżyciami, nastawieniem i przemyśleniami. Pozwala to nawiązać niezwykłą więź między obiema stronami i wytworzyć atmosferę zaufania.
W swojej pracy psychoterapeutycznej najczęściej korzystam z nurtów psychoterapii psychodynamicznej i podejścia Ericksonowskiego, których sens postaram się przybliżyć poniżej.
Psychoterapia psychodynamiczna
Terapia psychodynamiczna polega głównie na rozmowie pomiędzy psychoterapeutą i pacjentem, z tym że to pacjent inicjuje temat rozmowy. Psychoterapeuta stara się dostosować sposób przeprowadzenia tego dialogu. W metodzie tej bardzo ważna jest więź i porozumienie pomiędzy obiema stronami rozmowy, które nie mogą zaistnieć bez wytworzenia się atmosfery zaufania i swego rodzaju intymności. Pacjent musi być przekonany o dobrych intencjach i umiejętnościach psychoterapeuty.
Terapia psychodynamiczna powinna prowadzić do zmodyfikowania systemu przekonań pacjenta oraz jego charakteru, tak by stłumić tkwiące w nim wewnętrzne zahamowania. Energia, którą pacjent zużywał do budowania patologicznych systemów obronnych powinna zostać ukierunkowana na budowanie konstruktywnych sposobów realizowania jego potrzeb.
Psychoterapia psychodynamiczna umożliwia zmotywowanie pacjenta do otwarcia się na kontakty interpersonalne i bliskie relacje z innymi. Daje również szansę na podniesienie zdolności pacjenta do radzenia sobie z sytuacjami trudnymi, porażkami i poczuciem frustracji. W toku terapii pacjent powinien odkryć i zrozumieć powody swoich nieprawidłowych zachowań oraz wypracować nowe mechanizmy radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Terapia Ericksonowska
Głównym założeniem szkoły ericksonowskiej jest dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz do problemu, z którym się zgłasza. Jest to na tyle elastyczna metoda działania, że terapia może mieć różnorodny przebieg. Zdarzają się sytuacje, gdy trwa ona krótko i obejmuje kilka sesji z pacjentem nastawionym na rozwiązanie doraźnego problemu. Z drugiej strony bywają terapie, które trwają nawet kilka lat, szczególnie w przypadku bardziej złożonych problemów. Z reguły sesje odbywają się raz w tygodniu, chociaż z uwagi na indywidualne możliwości pacjenta mogą mieć one miejsce co dwa tygodnie.
Terapia Ericksonowska jest inna niż psychoterapia psychodynamiczna. Podstawowym celem w terapii Ericksonowskiej jest uzyskanie zmiany w oparciu o zasoby (czyli wewnętrzne doświadczenie pacjenta) i kierowanie uwagi ku przyszłości, z wykorzystaniem nieświadomości jako magazynu informacji potrzebnych w życiu człowieka.
Podobnie jak w przypadku psychoterapii psychodynamicznej, również w tym przypadku główną metodą działania jest rozmowa. Obie strony siedzą naprzeciw siebie, tak by psychoterapeuta był w stanie zaobserwować nawet minimalne znaki dawane przez pacjenta w trakcie rozmowy.
Terapia Ericksonowska zakłada również czasami wykonywanie różnego rodzaju zadań domowych, dających pacjentowi szansę na przeżycie nowych doświadczeń, nauczenie się nowych umiejętności oraz utrwalenie efektów przebytej terapii. W tej formie terapii wykorzystuje się często metafory i opowiadania, czasami – rekwizyty z gabinetu.
Interesuje Cię indywidualna pomoc psychologiczna w Łodzi?
Zapraszam Cię do mojego gabinetu psychologicznego!
Jak często odbywają się sesje psychoterapeutyczne?
Określenie dokładnej liczby spotkań nie jest zadaniem łatwym, bowiem wszystko zależy od potrzeb danego pacjenta. Najczęstszym spotykanym schematem jest jedna sesja tygodniowo, chodź zdarza się, że ilość tę trzeba podwoić. Z kolei w przypadku psychoanalizy niezbędna jest większa liczba spotkań w małych odstępach czasu, dlatego też psychoterapeuci potrafią zaproponować nawet pięć sesji w tygodniu.
W opinii niektórych specjalistów spotkania odbywające się rzadziej niż raz w tygodniu nie odniosą spodziewanych skutków, a nieregularność oddziaływania psychoterapeutycznego nie pozwoli wypracować odpowiednich wzorców zachowań i nie pomoże pacjentowi rozwiązać jego problemów. Warto przy tym pamiętać, że psychoterapia to złożony proces, który nie kończy się wraz z opuszczeniem gabinetu terapeutycznego. Praca pacjenta nad sobą trwa nieustannie w życiu codziennym.
Czas trwania psychoterapii
Długość procesu psychoterapeutycznego z reguły uzależniony jest od kilku czynników, w tym od nurtu psychoterapii według którego jest on prowadzony. Najczęściej wyróżnia się podział na następujące kategorie:
Psychoterapia krótkoterminowa – trwa od kilku tygodni do około sześciu miesięcy i stosowana jest najczęściej u osób, które potrzebują wsparcia w chwili życiowych zmian lub nie radzą sobie w chwilach kryzysu.
Psychoterapia długoterminowa – może trwać nawet kilka lat i stosowana jest u osób, które zmagają się ze złożonymi problemami i skomplikowanymi zaburzeniami.
Forma pomocy, jaką jest psychoterapia indywidualna cechuje się niezwykle płynnym działaniem zależnym od wielu czynników, przez co nie da się dokładnie określić czasu jej trwania. Niebagatelne znaczenie ma tu oczywiście podejście samego pacjenta.