Jak przygotować się do pierwszej wizyty u psychoterapeuty?

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty z reguły wiąże się z całym wachlarzem różnorodnych emocji. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że istnieją problemy, z którymi nie jesteśmy w stanie poradzić sobie bez fachowej pomocy. Wsparcie profesjonalisty to często niezbędny warunek do odzyskania spokoju wewnętrznego i radości życia, ale również istotny krok na drodze do samorozwoju. Zanim jednak usiądziesz w gabinecie terapeuty, dowiedz się, jak będzie wyglądała pierwsza rozmowa, by nieco oswoić się z tą niełatwą sytuacją.

Dlaczego boimy się wizyty u psychoterapeuty?

Wizyta u terapeuty bardzo często budzi niepokój i obawy. Ich źródłem jest przede wszystkim lęk przed wyśmianiem i związanym z nim wstydem. Nie ułatwia tego również panujące w społeczeństwie przekonanie, że z konsultacji korzystają wyłącznie osoby, zmagające się z chorobą psychiczną. Warto jednak już na samym wstępie podkreślić, że psychoterapeuta jest specjalistą, nastawionym na udzielenie pomocy. Podobnie jak specjalista każdej inne specjalizacji, również terapeuta zdaje sobie sprawę z faktu, że w gabinecie odbędzie się rozmowa o problemach i objawach. Tutaj nie musisz obawiać się ani oceny, ani tym bardziej krytyki. Co więcej, polskie prawo nakłada na specjalistów obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej. W praktyce oznacza to, że wszystkie przekazane w trakcie konsultacji informacje, będą miały poufny charakter.

Czy do pierwszej wizyty u psychoterapeuty trzeba się przygotowywać?

Jakie pytania zadaje psychoterapeuta?

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty to tzw. wizyta konsultacyjna. Nie otrzymasz w jej trakcie żadnej diagnozy. Specjalista dołoży jednak wszelkich starań, by jak najlepiej poznać Twoją sytuację i odkryć źródło problemu. Aby to zrobić, konieczny będzie wywiad. Zazwyczaj taki wywiad przyjmuje formę swobodnej rozmowy. W jej trakcie mogą paść różne pytania, związane np. z trudnościami w codziennym funkcjonowaniu, traumatycznym wydarzeniem czy relacjami, które rzutują na Twój stan psychiczny. Taka szczera rozmowa to wstęp do późniejszej pracy nad rozwiązaniem problemu, z którym zgłaszasz się do gabinetu. Nie musisz przygotowywać się do niej w szczególny sposób, choć warto wcześniej zastanowić się, nad czym należy popracować, by zmienić jakość swojego codziennego funkcjonowania.

Pierwsza wizyta u terapeuty – o co z pewnością zapyta specjalista?

Zanim odbędzie się wizyta, warto ustalić pewne fakty. Pomoże to w trakcie spotkania i z pewnością nieco ułatwi rozmowę z psychoterapeutą. Specjalista na pewno zapyta o objawy oraz moment, w którym pojawiły się one po raz pierwszy. Istotna będzie również sytuacja, która stała się źródłem narastających problemów. W trakcie konsultacji padną także pytania o ważne wydarzenia życiowe, które poprzedziły pojawienie się trudności.

Pierwsza wizyta u terapeuty

Analiza problemu będzie dotyczyła także jego skutków, czyli wpływu na Twoje codzienne funkcjonowanie w różnych obszarach życia. W trakcie rozmowy podjęty zostanie temat sposobów radzenia sobie z uciążliwymi objawami oraz zachowań, które pojawiają się w momencie ich wystąpienia. Omówisz więc ze specjalistą, w jaki sposób próbujesz sobie poradzić ze swoim problemem i czy Twoje działanie przynosi zamierzone rezultaty.

W trakcie rozmowy może również paść pytanie o okres dzieciństwa. W tej kategorii będzie mieściła się rozmowa o sposobach okazywania bliskości przez rodziców czy też o ewentualnej przemocy, jeśli taka miała miejsce. Warto przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów, związanych z systemem wychowawczym oraz innych doświadczeniach z tego okresu, które mogły zdeterminować Twoje problemy w teraźniejszości.

Czego możesz oczekiwać od psychoterapeuty?

Pierwsze spotkanie z terapeutą to również czas na określenie własnych potrzeb i oczekiwań oraz ewentualne przeformułowanie celów na takie, które staną się bardziej osiągalne. Warto pamiętać, że w trakcie wizyty również i ze strony pacjenta mogą padać pytania o wszystkie istotne kwestie. Pozwoli to na lepsze zrozumienie zaistniałego problemu i pomoże w ustaleniu wspólnej drogi do zamierzonych rezultatów.

Potrzebujesz pomocy psychoterapeuty w Łodzi?

Umów się na pierwszą wizytę w terapii indywidualnej!