Od połowy marca większość z nas doświadcza przymusowej izolacji na skutek tak zwanego lockdownu – czyli powszechnej kwarantanny, łączącej się z wieloma obostrzeniami. Zamknięte są szkoły, wiele osób pracuje w domach. Duża część Polaków niestety obawia się o stabilność swojego zatrudnienia czy prowadzonej działalności gospodarczej.
Pandemia a zdrowie psychiczne par
Nie da się ukryć, że stres i napięcia związane z sytuacją w kraju, odbijającą się na nas wszystkich, nie sprzyjają harmonijnemu budowaniu i rozwijaniu relacji międzyludzkich. Możemy doświadczać trudnych stanów emocjonalnych – takich jak niepokój, lęk, czy frustracja prowadzące do złości.
Niektóre osoby radzą sobie z takimi emocjami żartując, tworząc lub rozsyłając internetowe memy – oswajają lęk za pomocą śmiechu. Inne z kolei zaczynają okazywać złość, która potrafi – niestety – przechodzić w agresję. Wyładowują frustracje na otoczeniu, w tym na bliskich osobach – partnerach i dzieciach.
Jak nie dopuścić do kryzysu w związku w takich warunkach? Jak sobie poradzić, jeżeli taki kryzys jednak nastąpi? Czy da się w obecnej sytuacji znaleźć fachową pomoc?
Związek, a sytuacja spowodowana pandemią
Niektórzy są zdania, że kryzysowe sytuacje są swoistym papierkiem lakmusowym dla związku. Zmuszeni do przebywania razem na ograniczonej przestrzeni, łatwiej możemy zauważyć, czy jesteśmy w relacji niekoniecznie satysfakcjonującej. Obserwacje te niestety mogą prowadzić do kryzysu relacji, ale również mogą być szansą na to, na co nie ma czasu w wymagającej codzienności – zatrzymanie się, rozpoznanie problemów, podjęcie komunikacji, prób rozmowy.
Wartościowe może się okazać szukanie wspólnych aktywności, które można podejmować w domu – wspólne ćwiczenia fizyczne, może nauka tańca (warto tutaj pamiętać o endorfinach, które wydzielając się podczas ćwiczeń, pozytywnie wpływają na nasz nastrój i emocje), ale również wspólne porządki, mające sens nie tylko praktyczny, ale również stanowiące symboliczne oczyszczanie przestrzeni. Mogą się także okazać prawdziwą podróżą sentymentalną
Psychoterapeuta online
Czasami, aby uruchomić w sobie zasoby i umiejętności pozwalające na skuteczną komunikację z partnerem, jak również na rozpoznanie źródeł problemu, warto sięgnąć po pomoc. Z tego powodu tak popularna stała się terapia dla par. Partnerzy często decydują się na tego rodzaju wsparcie w normalnej sytuacji. Jednak również podczas przymusowego zamknięcia można poszukać fachowej pomocy.
Na co dzień preferuję spotkania twarzą w twarz, jednak obecnie oferuje także pomoc psychologiczną online. Jeżeli zapewnimy sobie odpowiednie warunki – możliwość skupienia, wyeliminowanie czynników, które mogą nas rozpraszać podczas sesji, może być to opcja nie mniej skuteczna niż klasyczne spotkania.
Najlepszym rozwiązaniem w tych okolicznościach jest oczywiście wideorozmowa, prowadzona na przykład za pośrednictwem Skype.
Bliskość i granice w związku
Warto jednak wspomnieć, że główna praca odbywa się poza sesjami. Z mojej strony, z doświadczenia psychoterapeuty, mogę dodać, że pisząc o terapii par i generowaniu konfliktów w związkach, wynikających z zamknięcia w domach na pewno warto wspomnieć o tym , że:
- przebywając wspólnie warto ustalić DOBRĄ odległość między osobami (mam tu na myśli nie tylko odległość mierzoną w centymetrach ale też odległość psychiczną). Każdy związek ma inne odległości dobre dla siebie i mogą być one różne na innych etapach życia
- trzeba szukać równowagi między DYSTANSEM a BLISKOŚCIĄ
- należy również niezmiennie pamiętać o SZACUNKU dla drugiej osoby i jej prawa do odmiennego nieraz zdania i punktu widzenia
Każdy związek to nieustający taniec, polegający na zbliżaniu się do siebie oraz oddalaniu. To całkowicie normalny, zdrowy cykl. Warto pamiętać, że jeżeli aktualnie jesteśmy na etapie „oddalenia”, a jesteśmy zmuszeni do przebywania blisko siebie, naturalnym jest pojawiające się napięcie. Nie musi to oznaczać, że źle się dzieje w samym związku – to bardziej frustracja związana z niemożnością spełnienia swoich potrzeb. Powinny o tym pamiętać szczególnie osoby, które mają skłonność do obawiania się o kondycję relacji, bojące się jej rozpadu. Terapia małżeńska bądź terapia par jest odpowiedzią na tego rodzaju obawy.
Tutaj sprawdzisz ofertę terapii dla par w gabinecie Wioletta Kucharek
Rytuały dnia codziennego
Większość z nas intuicyjnie rozumie wagę codziennych nawyków – porannej kawy z kawiarni obok miejsca pracy, wstawania o określonej porze, może tak zwanego „rytuału wyjścia z domu” związanego z ubraniem się, makijażem.
Warto w miarę możliwości zachować te elementy codzienności – pilnować określonej pory wstawania, ubrania się, śniadania. Pilnowania ram, które ma standardowy dzień. Przebywania w miarę możliwości osobno, gdy każdy zajmuje się swoimi sprawami, by móc później spotkać się na nowo.
Nie zapomnijmy także o kontakcie z innymi bliskimi i przyjaciółmi – tutaj naszymi sprzymierzeńcami są media społecznościowe.
A przede wszystkim – miejmy świadomość, że jest to sytuacja przejściowa. Warto podejść do niej z poczuciem humoru i nie obawiać się prosić o pomoc psychologa lub psychoterapeuty, gdy zajdzie taka potrzeba.